Abszorpciós folyadékhűtők
Az abszorpciós hűtés már évtizedek óta létezik, leginkább ipari létesítmények tekintetében számottevő az alkalmazása. Az elmúlt évszázad második felében inkább a kompresszoros hűtők terjedtek el, hiszen a villamos energia olcsó volt, így nem érte meg a befektetést. Sajnos csak sokkal később eszméltünk rá, hogy a villamos energiával működtetett hűtőrendszerek kétszeresen is környezetszennyezőek. Először is az elektromos áram előállításakor a hőerőművekben nagyon nagy százalékban jön létre veszteség, másodszor pedig a hűtőfolyadék, vagyis a hőszállító anyagként alkalmazott közeg, roppant káros az ózonpajzsra.
Az abszorpciós folyadékhűtők felépítése, működési elve
A bevezetett energia szerint a folyadékhűtő berendezések lehetnek kompresszoros és abszorpciós rendszerűek.
Az abszorpciós gépeknél szintén megtalálhatók azok a fő szerkezeti részek amelyek a kompresszoros gépek működését is biztosítják, az elpárologtató, a kondenzátor és az expanziós szelep, illetve ezek működési elve is hasonló. Az abszorpciós berendezésben a hűtő körfolyamat hasonló, mint a kompresszoros folyadékhűtő berendezésben, a nagynyomású, folyékony halmazállapotú hűtőközeg a kondenzátorból az expanziós szelepen keresztül az elpárologtatóba jut, miközben nyomása és hőmérséklete csökken és a rendszer hűtésére használt közvetítő közegből hőt von el. Az elpárologtatóból a hűtőközeg az abszorberbe, a rendszer legkisebb nyomású részébe jut. Az abszorberben a hűtőközeg kondenzálódik, és egyben itt játszódik le az abszorbálás is az oldószerrel. A hűtőközegben gazdag oldatot az úgynevezett szegény oldatot szivattyú nyomja a rendszer nagynyomású részébe, a kiűzőbe. A kiűző hőcserélő egységébe betáplált hőenergia (amely lehet melegvíz, gőz, füstgáz, direkt gázégővel felszerelt berendezés esetén földgáz vagy egyéb gázok pl. biogáz) hatására a hűtőközeg a szegény oldatból gőz formájában távozik és visszajut a kondenzátorba. A kiűzőben visszamaradt hűtőközegben szegény, oldószerben gazdag oldat az abszorberbe kerül, és a körfolyamat kezdődik elölről. Az abszorpciós folyadékhűtőben a hűtőközeget szivattyúval szállítjuk a rendszer kisnyomású oldaláról a nagynyomású oldalra, míg a kompresszoros folyadékhűtőnél ugyanerre a feladatra a kompresszor szolgál. Röviden összefoglalva az összehasonlítást: a kompresszoros folyadékhűtőkben található kompresszor és az abszorpciós folyadékhűtőkben található abszorber, az oldatszivattyú és a kiűző, ugyanazt a feladatot látják el.
Alkalmazási lehetőségek - Ko- és trigenerációs lehetőségek
Egyre többen ismerik fel a kapcsolt energiatermelés előnyeit, amely során gázmotor illetve mikroturbina segítségével állítanak elő a villamos energiát és az energetikai folyamatok során felszabaduló „hulladékhőt” hasznosítják különböző célokra. A kombinált, azaz egyidejű energiatermelés előnyei, a kogeneráció összhatásfoka. Ahhoz, hogy ez a hatásfok megmaradjon az év folyamán, minél hosszabb időszakban szükség van a hőenergia állandó hasznosítására. Ez különféle hőenergiát felhasználó technológiák esetében nem okoz gondot, inkább az épületek hűtése-fűtése a kritikusabb, habár a hőenergiát abszorpciós folyadékhűtők segítségével ma már könnyen transzformálhatjuk hűtőenergiává. Ezt a kombinált rendszert nevezzük trigenerációnak.
Legfőbb előnyök:
- nincsenek magas nyomás alatt lévő alkatrészek,
- alacsony villamos energiafogyasztás, nincs szükség villamos hálózatfejlesztésre,
- alacsony zajszint és vibráció,
- nyári villamos energia csúcs „levágása”,
- alacsony üzemeltetési költség hulladékhő esetén,
- állami támogatás (külföldön),
- környezetbarát
Megtérülés
A berendezéseket már sorozatgyártás keretein belül készítik, ezáltal az áraik is egyre elfogadhatóbbak. A gazdaságos üzemeltetésnek köszönhetően a megtérülésük a kisebb teljesítmény tartományban a kompresszoros folyadékhűtővel összehasonlítva kb. 2-3 évre tehető, míg a nagyobb teljesítmény értékeknél az abszorpciós berendezés beruházási költsége megközelíti, sőt egyes esetekben a kompresszoros folyadékhűtő ára akár magasabb is lehet, ezért a nagyteljesítményű gépeknél nem is beszélhetünk minden esetben megtérülési időről a kompresszoros gépekkel szemben.
Forgalmazott abszorpciós folyadékhűtőink
A World Energy mérnökei a minél hatékonyabb ipari hővisszanyerés területén végzik kutató és fejlesztő munkájukat. A 2004-ben alapított koreai anyacég legfőbb törekvése a környezetbarát hűtési technológiák terjesztése világszerte és a hulladékhő leghatékonyabb felhasználása hűtési feladatokra.
Kéthatásos füstgázzal működő – CHP sorozat
- Gázmotor/turbina füstgáz hasznosítása
- Működtető hőm.: 250 - 700°C (Kilépő: ~115°C)
- Közvetlen hűtés & fűtés COP 1.21 vagy 1.36
- Inverterrel szabályozott oldat szivattyú
- PID szabályozás mikroprocesszorral
- Standard hűtőteljesítmények 176 - 5272 kW
Egyhatásos két hőcserélős melegvíz üzemű – 2AA/2AB sorozat
- Hulladékhő hasznosítás 2AA modell
- alacsony belépő vízhőm.: 60 - 70°C 2AB modell
- alacsony kilépő vízhőm.: 70 - 55°C COP 0,64 vagy 0,70
- Standard hűtőteljesítmény 105 - 4571 kW
Egyhatásos melegvízzel működő abszorpciós folyadékhűtő – HWAR-L/LH sorozat
- Mikroturbina füstgáz hasznosítása hőcserélőn keresztül
- Távfűtés hálózat 80 - 140°C
- Alacsony zajszint és rezgés
- COP 0,72 vagy 0,80
- Standard hűtőteljesítmény 105 – 3956 kW
Kéthatásos gőzüzemű abszorpciós hűtő - S/SW/SWH sorozat
- Hulladékhő hasznosítás
- S sorozat: Fűtőközeg 1 - 3 bar
- SW/SWH sorozat: Fűtőközeg 3 - 9 bar
- Magas hatásfok (COP 1,21 or 1,36)
- Inverteres megoldás (SW/SWH Model)
- PID mikroprocesszoros vezérlés
- Standard hűtőteljesítmény 176 – 5272 kW
Kéthatásos közvetlen tüzelésű abszorpciós hűtő/fűtő – DW/DWH sorozat
- Közvetlen tüzelőanyag felhasználás LNG/LPG/Oil or Dual fuel
- Direkt fűtés/hűtés
- COP 1.0 vagy 1.22
- Inverteres megoldás
- PID mikroprocesszoros vezérlés
- Standard hűtőkapacitás 176 – 5272 kW
Maya-Yazaki
A Maya-YAZAKI az abszorpciós hűtőgépek tervezésében és gyártásában szerzett több mint 40 éves tapasztalatot. A japán YAZAKI-t legtöbbször az abszorpciós hűtés úttörőjének is nevezik. A cég fő célja, hogy ügyfeleinek olyan megbízható és innovatív termékeket biztosítson, melyek segítenek a növekvő energiaárakból származó költségek csökkentésében, mindemellett növelik az épületek energiahatékonyságát is.
A környezet védelme alapvető fontosságú a YAZAKI számára. Ebből és az erős japán vállalati kultúrából következően a YAZAKI volt az első olyan cég, mely fejlesztéseket hajtott végre a csökkentett CO2 kibocsátású fűtési és hűtési rendszerek érdekében. A cég büszke rá, hogy 1974-ben, Japánban elsőként tervezett és kivitelezett szolár hűtésű épületet.
Egyhatásos melegvíz üzemű – WFC sorozat
- Melegvíz hőforrás szükséges napenergia, hulladékhő (pl. technológiából, füstgázból), kazán, gázégő stb.
- Min. melegvíz hőmérséklet: 70°C
- COP ~0,7
- Alacsony zajszint, kompakt kivitel, hosszú élettartam
- Megbízható, kiforrott technológia
- Automatikus vezérlés
- Általunk forgalmazott folyadékhűtők standard hűtőteljesítménye 17,5 és 35 kW